In het grote Kringloopwarenhuis de Arm in Hoograven kun je zomaar de ontmoetingsruimte van Samen Naast Elkaar (SNE) binnenlopen, een samenwerkingsproject van WIJ 3.0 met Abrona en Kringloop de Arm. Zowel bewoners uit de buurt als mensen met een kwetsbaarheid hebben hier de mogelijkheid om elkaar te ontmoeten en aan activiteiten mee te doen. Voor magazine de WIJzer sprak Anthonie Caspers met verschillende bezoekers aan de koffietafel en met WIJ 3.0 activiteitenbegeleider Yolanda.
Als Anthonie binnen loopt, ziet hij een grote, volle koffietafel met verschillende bezoekers die aan het breien zijn, terwijl anderen er vooral zijn voor de gezelligheid. Het is meteen duidelijk dat SNE net iets anders is dan een buurthuis. Bezoekers vinden het veel laagdrempeliger en er is meer ruimte om te zitten in een ruimte met een echt huiskamergevoel. Als begeleider Yolanda informeert of er ook bezoekers mee willen werken aan een interview met Anthonie, zien Rick, Corrie en Joke dat wel zitten.
Onder de mensen
De eerst geïnterviewde is Rick. Ze woont in de buurt, loopt regelmatig binnen en is nieuwsgierig naar wat mensen beweegt. Het uitwisselen van verhalen is voor haar heel belangrijk. Een echt mensenmens is ze. Ze spreekt meerdere talen en vindt het ook leuk om met taal bezig te zijn. Vroeger heeft ze aan mensen met een migratieachtergrond Nederlandse les gegeven. Bij SNE zou ze zo weer, indien gevraagd en als vrijwilliger, Nederlands willen geven. Wie weet! Rick geeft nog de boodschap mee, dat in het leven blijven staan erg belangrijk is. Achter de geraniums zitten is niks.
Voor Corrie is het heel belangrijk dat zij zichzelf mag zijn. Het maakt niet uit wie je bent. Ze woont aan de overkant en zit bijna altijd te breien. Ze doet mee aan een project van Al Amal: ‘De eerste duizend dagen van het kind’, breien voor het goede doel. Ze heeft een sjaaltje voor een kleinzoon van haar buurvrouw aan tafel gebreid en is nu bezig met een mutsje. Bij SNE ontmoet zij ook deelnemers die vanuit Abrona komen. Zij vindt het mooi dat Samen Naast Elkaar er ook is voor Utrechters met een kwetsbaarheid. Van alle drukte om haar heen geniet ze zichtbaar. SNE is een echt geschenk.

Een geslaagde mix van bezoekers
Joke komt ook uit de buurt en wist niet dat dit soort ontmoetingsplekken er zijn. Verleden jaar na de zomer kwam zij via Altrecht in contact met SNE. Ze komt hier vooral haar kennissen tegen. Via via is ze achter het bestaan van SNE gekomen. Koffiedrinken en knutselen doet ze graag, ook diamond painting geeft haar voldoening. Sjoelen heeft ze deze dag aan haar voorbij laten gaan. Ze vindt het hier leuk en komt wanneer zij kan. Het is hier nu een gezellige drukte, maar vaak is het veel stiller, vindt Joke.
Zelf voelt Anthonie zich aan de koffietafel – waar volgens een van de deelneemsters druk ‘gekwekt’ wordt – best op zijn gemak:
“Het is heel positief dat er op deze plek naast buurtbewoners ook mensen met een psychische kwetsbaarheid en mensen met een beperking welkom zijn. Yolanda en Sandra zijn daarbij uitstekende begeleiders en gastvrouwen. Een geslaagd project, waarbij de deelnemers zelf de activiteiten bedenken en begeleiders Sandra en Yolanda het samen met vrijwilligers allemaal mogelijk maken. Verbinding, zo heb ik ervaren, is hier geen hol begrip!”
Samen Naast Elkaar bezoeken
Voor wie op bezoek wil – je hoeft niet perse in de buurt te wonen – Samen Naast Elkaar bevindt zich in Kringloopwarenhuis De Arm aan de Verlengde Hoogravenseweg 63 in Hoograven. Loop vanaf de ingang bij de kassa’s meteen links naar de volgende ruimte; daar zie je links de ingang van SNE. De activiteiten aan de koffietafel zijn er op dinsdag t/m vrijdag tussen 10.00 en 15.30 uur. De eerste ruimte van SNE is altijd open tijdens openingstijden van het kringloopwarenhuis.

Meer informatie
Neem contact op met Yolanda Spanu via yolanda.spanu@wij30.nl
Website: WIJ 3.0 in Kringloop de Arm
Tekst: Anthonie Caspers
Foto’s: Anthonie Caspers (bovenaan) en Olivier Beens (midden en onder)
